در این سایت مطالبی که توسط گروه غرب و مهدویت مرکز تخصصی مهدویت ترجمه و تحلیل گردیده جهت استفاده پژوهشگران و علاقمندان قرار داده می شود. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع، بلامانع است.
 

موضوعات

4 تابلو راهنما date setters Furnish
islamophobia yourislamicfuture احدادیث اسلامی
احکام اسلامی احمدی نژاد اسرائیل
اسلام اسلام ردای ضدمسیح اسلام هراسی
امام حسین ع امام دوازدهم امام علی ع
امام مهدی ع انتخابات آمریکا انتخابات ریاست جمهوری
اوانجلیست ها اوانجلیستها اهل سنت
ایران ایرانیان آخرالزمان
آخرالزمان، آرماگدون آمار
آمریکا بازگشت مسیح برنامه راز
برنامه هسته ای بمب گذاری بوستون بن لادن
بنیادهای صهیونیست مسیحی پایان تاریخ پایان جهان
پیشگوییها پیشگوییهای کتاب مقدس ترامپ
تطبیق گرایی تعیین کنندگان تاریخ تقدیر گرایان
توقیت تیموتی فرنیش جان هاگی
جک اسمیت جوئل روزنبرگ جوئل ریچاردسون
جیمز استون جیمز پارکر حزب الله
حوادث یمن خاورمیانه خسوف
دابق داعش داعش ایران اسرائیل
داعش، عراق دوران محنت دیوید جرمایا
دیوید ریگان دیوید کوک رابرت اسپنسر
رالف استایس رشد جمعیت روحانی
روز مهدی رون کانترل زمینه سازان
سربریدن سلاح اتمی سوریه
سید حسن نصرالله شاهدان آخرالزمان شعله های جنگ
شمارش معکوس برای آرماگدون شیعه صوفیه
صهیونیست صهیونیسم مسیحی ضدمسیح
ضدمسیح اسلامی ظهور مسیح ع عباس امانت
عدنان اکتار علائم آخرالزمان عیسی مسیح ع
غرب غرقد فلسطین
فیلم تبلیغاتی قرآن کتاب مقدس
کریس میشل کسوف گردن زدن
گلن بک گیلی لیندز مارک داویدسون
مارک هیچکاک محمدعلی امیرمعزی مستشرقین
مسلمانان مسیحیت معرفی اشخاص
معرفی سایت معرفی کتاب ملک عبدالله
موسسه پیو مهدی پژوهی در غرب مهدی خلجی
مهدی خوانده ها مهدی ستیزی غرب مهدی ع
مهدی گرایی مهدی منجی ربوده شده میرباقری
میشل باکمن نیمه شعبان ولید شعیبات
وهابیت هالیوود همایش بوستون
هواپیمای مالزی یهود
صفحه اصلی »موضوعات»مقاله ها
dehghani1 1396/01/24
2576 0
0.0 (0)

اوانجلیستها و داعش، احساسی مشترک در مورد پایان جهان!

در روزهایی که داعش بسیاری از مناطق تحت تصرف خود در سوریه و عراق را از دست رفته می بیند و به نظر می رسد در این منطقه جغرافیایی به پایان راه رسیده باشد، دولت جمهوری خواه آمریکا –که حمایت شدید اوانجلیستهای افراطی را به همراه دارد- دوباره با اهداف سیاسی و مذهبی متعدد چشم طمع به حضور در این منطقه پیدا کرده و در این راه حمایت از گروه های تروریستی در سوریه و نیز فشار شدید بر دولت سوریه و نیز عراق را در دستور کار قرار داده است. مقاله زیر –که البته بیش از یکسال پیش منتشر شده- به واقعیتهایی از تشابه نگاه آخرالزمانی داعش و اوانجلیستهای آمریکایی می پردازد که شاید در ابتدای امر چندان به چشم نیاید ولی ممکن است با همسو شدن برخی از این اهداف و البته جنگ افروزی های اخیر آمریکا، آینده ای خونین و تاریک را در این منطقه رقم بزند. جالب آنست که نویسنده مقاله یک روزنامه نگار یهودی است!

...

اوانجلیستها و داعش، احساسی مشترک در مورد پایان جهان![1]

جی میشلسون[2]

اگر دو دشمن خونین هردو باهم یک نبرد دنیایی آخرالزمانی در زمان و محلی واحد را انتظار بکشند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ آیا می توانید نام آنرا «پیشگویی خودانجام» بگذارید؟

همینطور که ما آمریکایی ها بیشتر و بیشتر با باورهای آخرالزمانی داعش -به سبب موج گسترده اظهاروجود ایشان- آشناتر می شویم، باید بدانیم که در کنار ما {آمریکایی ها} هم «آخرالزمانی ها» (end-timers) وجود دارند: بیش از سه چهارم اوانجلیستهای آمریکا معتقدند که ما اکنون در دوران پایان تاریخ زندگی می کنیم. و در حالی که هزاره گرایان اوانجلیکال فعلا از گزینه نظامی استفاده نمی کنند، پیشگویی های آنها به طور وحشتناکی با تحرکات دشمنان ما همسوست.

داعش –بدان ترتیبی که گریم وود[3] به تازگی در مجله آتلانتیک بیان کرده[4]- یک فرقه کُشنده آخرالزمانی است. این گروه از جنس گروههای آوم شینریکیو " Aum Shinrikyu"[5] و فرقه داویدیان " Branch Davidians"[6] هستند و البته به همراه انواع مسلسل، خشونت و 8 میلیون جمعیتی که در یک منطقه {خاورمیانه} ساکنند.

{بسیاری از مقاله وود انتقاد کردند اما فارغ از اشکالات وارد شده بر او (در اینکه داعش نماینده اسلام راستین نبوده و در حاشیه است[7] یا اینکه برداشتهای وود از قرآن صحیح نیست[8])، تحلیل او در مورد خود داعش درست به نظر می رسد}

مقاله گریم وود در مجله و سایت معروف آتلانتیک

«روش پیشگویانه» داعش (تعبیر وود چنین است) نه فقط شامل احیای انتقام جویانه برده داری، مصلوب کردن و تکفیر است، بلکه برقراری خلافتی زمینی –که برای آمدن مهدی، منجی مسلمانان ضروری است- نیز هدف داعش است. گفته می شود ابوبکر بغدادی رهبر این گروه هشتمین خلیفه از خلفای دوازده گانه است و این بدان معنی است که آرماگدون حداقل تا چند دهه دیگر رخ نخواهد داد یا اینکه حکومت خلفا {ی باقیمانده از 9 تا 12!} ممکن است کوتاه باشد.

وود عنوان می کند استراتژی نظامی داعش با شور و حرارت جنگ طلبان هدایت می شود. به عنوان مثال اشغال شهر سوری "دابق" به عنوان یک پیروزی بزرگ معرفی شد نه فقط به دلیل موقعیت استراتژیک آن (البته موقعیت این چنینی ندارد) بلکه به عنوان محل نبرد نهایی پیشگویی شده. درست مانند منطقه "مجدّو" (Megiddo) در شمال اسرائیل که آرماگدون نام خود را از آن گرفته (و بنابر نگاه اوانجلستها قرار است نبرد آخرالزمانی در آنجا صورت گیرد.) دابق همچنین نام مجله داعش نیز هست.

پیشگویی مذکور بیان می کند لشکریان روم (در نگاه اسلام و یهودیت، روم نماد مسیحیت است هرچند برخی از کارشناسان می گویند این عبارت جانشینی برای امپراطوری روم شرقی-بیزانس یا به طور کلی تر کافران است) به دابق می آیند و در نبردی بزرگ {از مسلمانان}  شکست می خورند. پس از آن خلافت -که پیروز جنگ شده- گسترش خواهد یافت.

اما امور چنین هموار و ساده نیست. دجال –در شمائل ضدمسیح- از ایران برخواهد خاست (چراکه اکنون ایران، مقصد انتقام داعش است) و بسیاری از لشکریان خلافت را شکست می دهد. افراد باقی مانده نیز چنانکه شاید شما حدس بزنید، به اورشلیم (بیت المقدس) عقب خواهند نشست. و بعد؟ جالب توجه است که در این هنگام کسی که خلافت را نجات می دهد کسی نیست جز عیسی! او دجال را می کشد و اجازه می دهد خلافت دوباره شکل بگیرد.

شاید جملات بالا برای شما {به عنوان یک مسیحی} آشنا باشد چراکه این نگاه، بسیار نزدیک به روایت آخرالزمانی مسیحی است. در واقع، برای من به عنوان یک دانشجو که زمانی بر روی هزاره گرایی کار می کردم (پایان نامه من در مورد یک مسیح دروغین بود) بسیار شوک آور بود که شباهت زیاد میان چشم انداز داعش و نیز نگاه مسیحیت اوانجلیستی را در مورد پایان دنیا می دیدم: یک نبرد بزرگ در منطقه ای واقع در شمال تا شمال شرق اورشلیم، نبرد نهایی در اورشلیم میان گروهی از مومنان قهرمان و ضدمسیح و پس از آن ظهور عیسی از آسمان و پیروزی در جنگ {و زندگی آرمانی} برای همیشه.

یکی از نوشته های سایت آخرالزمانی raptureready.com به این همخوانی و هم‌ترازی اشاره نموده است.[9] این نوشته فاصله میان نبرد دابق و جنگ اورشلیم را «زمان هشدار» می خواند که شبیه دوران رنج و مصیبت عظیم (Great Tribulation) در الهیات مسیحی است و در مورد آن در کتاب اشعیا 17:1 چنین پیشگویی شده است: «اینک دمشق از میان شهرها برداشته می‌شود و توده خراب خواهد گردید. » به خصوص اگر دمشق کنایه ای از کل سوریه تفسیر شود.

دلایل بسیاری برای این همخوانی (میان نگاه داعش و اوانجلیستها) وجود دارد. اسلام و مسیحیت با یکدیگر ایده های مشترک طولانی دارند حتی اگر در ظاهر متضاد به نظر برسند. همچنانکه در مورد آرمانی نهفته در روایت هزاره ای دیده می شود: نیروهای شیطانی می آیند، ابتدا شکست می خورند ولی پس از آن قوی تر ظاهر می شوند تا زمانی که کمکی فراطبیعی و آسمانی {برای یاری جبهه خوبی ها} برسد.

شاید هم آنها درست بگویند. منظور من این نیست که متفکران تارک دنیا در قرن سوم یا دهم رخدادهای واقعی قرن بیست و یکم را پیشگویی کرده اند بلکه {می گویم} اگر تعداد قابل توجهی از مردم به روایتی خاص اعتقاد دارند، شاید آن رخداد واقع شود؛ به خصوص اگر آن مردمان اسلحه هم داشته باشند![10]

اوانجلسیتها با هدایت مسیحیت صهیونیست در حال حاضر –با گزاره های دینی خود- تاثیر اساسی بر سیاست ایالات متحده دارند. دن وبستر[11] – سیاستمدار اهل فلوریدا و عضو کنگره، در سال 2011 گفت که اگر «ما دست از یاری اسرائیل برداریم، خداوند دست از حمایت ما بر می دارد و دچار مشکلات عظیمی خواهیم شد.»[12] صهیونیست مسیحیان در این زمینه به عبارت کتاب مقدس (سفر پیدایش 12:3) استناد می دهند که خدا به اسرائیل[13] می گوید: «وبرکت دهم به آنانی که تو را مبارک خوانند، ولعنت کنم به آنکه تو را ملعون خواند.» لذا مناسب است در نزدیک روز داوری الهی ما در سمت راست {و از حامیان اسرائیل} باشیم.

اما آنچه ایشان از برکت (blessing) ارائه می کنند، مفهومی بسیار خاص و آخرالزمانی است. {به عنوان مثال} جنبش مسیحیان متحد برای اسرائیل[14] –که توسط کشیش جان هاگی اداره می شود- با دستور کاری ویژه ای جلسات خود را در اسرائیل تشکیل می دهد. به عنوان مثال در این هفته وب سایت این جنبش[15] شعاری را منتشر ساخت با این عنوان: «بیبی (Bibi {منظور نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است}) کار خود را انجام داد. حال نوبت ماست که وظیفه خود را انجام دهیم.»

جان هاگی رییس سازمان مسیحیان متحد برای اسرائیل می گوید: روزی که آمریکا روی خود را از اسرائیل برگرداند (و از حمایت اسرائیل دست بکشد)، همان روزی خواهد بود که خداوند حمایتش را از آمریکا برخواهد داشت.

هاگی ثروت خود را در این مسیر گذاشته است. از سال 2001 بنیاد جان هاگی بیش از 58 میلیون دلار به سازمانهای اسرائیلی افراطی و دست راستی –از جمله برای شهرک سازی و نیز مقابله با نهادهای غیردولتی و ضدحکومتی در اسرائیل– کمک کرده است.

البته مسیحیان صهیونیست که میلیونها دلار به یهودیان برای مهاجرت به اسرائیل پرداخته اند، بر این باورند که برای وقوع حوادث پایان دنیا {و آمدن مجدد مسیح} باید حداقل نیمی از یهودیان جهان در سرزمین اسرائیل ساکن شوند. در اکتبر گذشته سازمان "بین المللی دوستی یهودیان و مسیحیان"[16] –بزرگترین سازمان اوانجلیستی حامی اسرائیل با بودجه سالانه 111 میلیون دلار- حتی اعلام کرد[17] که در رقابت با آژانس یهود، خود به طور مستقل برنامه مهاجرتی یهودیان را راه اندازی خواهد کرد.

چند نمونه از سازمانهای حامی اسرائیل در آمریکا

آبراهام فاکسمن (Abraham Foxman) مدیر ملی اتحادیه ضد افترا، به سایت یهودی دیلی فوروارد (Jewish Daily Forward) گفت[18] که چنین تلاشهایی «برای نجات خودشان {مسیحیان} است و نه برای نجات یهودیان چراکه آنها با این کار بازگشت مجدد مسیح را خواهند دید.» فاکسمن افزوده است: «کمپین مسیحیان برای فرستادن یهودیان به اسرائیل از نظر اخلاقی توهین آمیز است.»

شاید چنین حرفی درست باشد ولی به هر ترتیب این کسب و کاری میلیارد دلاری و تجارتی پرطرفدار است. بیش از 60 درصد اوانجلیستهای سفیدپوست بر این باورند که دولت اسرائیل بازگشت مجدد عیسی مسیح را محقق خواهد ساخت. با این دیدگاه[19]، یهودیان ساکن اسرائیل در پایان دنیا نقش کاتالیزور و تسریع کننده دارند و {پس از آن} جنگ عظیم با نیروهای شر –ابتدا در شمال اسرائیل یا سوریه و سپس در خود اورشلیم- صورت خواهد گرفت. هدفی که بسیار شبیه نگاه داعش به پایان دنیاست.

البته در پایان کار این دو دیدگاه باهم تفاوتهایی دارند. جنبش مسیحیان متحد برای اسرائیل را نمی توان با داعش مقایسه نمود. آنها ممکن است در نگاه هزاره گرایانه به آینده ای نزدیک با داعش هماهنگ باشند ولی قائل به شکنجه، سربریدن و یا به بردگی گرفتن هیچ کسی نیستند. مسیحیان صهیونیست در حال ساخت حکومتی دین‌مدار (theocracy) نیستند و در حالی که می توانند متحدان سطح بالای خود را در میان جمهوری خواهان به رخ بکشند[20]، بیشتر کسانی که طرفدار تشدید کمپین نظامی با داعش هستند از جنگ طلبان سیاست خارجی هستند[21] و نه از دیوانگان مسیحایی!

البته دیوانگانی نیز در اصل ماجرا –و نه در حاشیه- هستند از جمله در CPAC، آیپک و تشکیلات جمهوری خواهان و تعدادشان هم کم نیست. هفتاد و هفت درصد مسیحیان اوانجلیست در ایالات متحده معتقدند که ما در آخرالزمان زندگی می کنیم[22] و اینها شامل 40 درصد آمریکایی ها می شوند. آنها مشتاقانه نه تنها برای نجات ما از گناه بلکه برای نجات ما از رنج و مصیبتهای قریب الوقوع تبلیغ می کنند.

آمریکا دو بار در جنگ با بابل (Babylon) بوده است (خرابه باستانی بابل مجاور کاخ تابستانی سابق صدام حسین قرار دارد {و آمریکا دوبار به عراق حمله کرده است}) و بنزین بر این آتش ریخته است. اکنون ما خود را در آستانه جنگ سومی در این زمینه می بینیم.

اما این بار موضوع متفاوت است. هنگامی که بحث جنگ آخرالزمانی به میان می آید، ورق بر می گردد. اکنون مسیحیان صهیونسیت آخرالزمانی شریکان کامل خود را پیدا کرده اند. فرقه ای خونین و وحشی که "روم" را به جنگ فرا می خواند و هرچه برای تحریک رقیب خود لازم است، انجام می دهد. خداوند ما را کمک کند اگر هر دو طرف بخواهند بر این آتش زیر خاکستر بدمند!

 

[1] - http://www.thedailybeast.com/articles/2015/03/08/evangelicals-isis-feel-fine-about-the-end-of-the-world.html

[2] - جی میشلسون (Jay Michaelson) نویسنده، مدرس و روزنامه نگاری یهودی است که در مجلات معتبر آمریکایی و بین المللی –از جمله Daily Beast و Forward- می نویسد و چندین بار جوایز روزنامه نگاری حرفه ای را از آن خود کرده است. برای اطلاعات بیشتر ر ک:

https://en.wikipedia.org/wiki/Jay_Michaelson

[3] - Graeme C.A. Wood روزنامه نگار معروف کانادایی که برای بسیاری رسانه های غربی همچون نیویورکر، بلومبرگ، وال استریت ژورنال و ... مقاله می نویسد. او یکی از نویسندگان فعال مجله آتلانتیک نیز هست. (م)

[4] - http://www.theatlantic.com/features/archive/2015/02/what-isis-really-wants/384980/

[5] - فرقه ای آخرالزمانی در ژاپن که در سال 1984 ساخته شد و عملیاتهای کشنده ای را نیز در ژاپن صورت داد. برای اطلاعات بیشتر ر ک: (م)

https://en.wikipedia.org/wiki/Aum_Shinrikyo

[6] - فرقه آخرالزمانی معروفی که در 1955 در آمریکا شکل گرفت و در جریان حادثه ویکو (Waco incident) و حمله پلیس آمریکا به مقر اعضاء فرقه در سال 1993، همه اعضاء این فرقه در آتش سوزی عظیمی کشته شدند. برای اطلاع بیشتر رک: (م)

https://en.wikipedia.org/wiki/Branch_Davidians

https://fa.wikipedia.org/wiki/واقعه_ویکو

[7] - https://firstlook.org/theintercept/2015/02/20/atlantic-defines-real-islam-says-isis

http://www.juancole.com/2015/02/todays-about-daesh.html#comment-310678

[8] - http://religiondispatches.org/graeme-wood-on-isis-no-such-thing-as-objective-critique/

[9] - https://www.raptureready.com/soap2/may8.html

[10] - منظور نویسنده آن است که اگر هم چنین امری به صورت طبیعی رخ ندهد، این نیروها با زور اسلحه آنرا محقق می کنند! (م)

[11] - Daniel Alan Webster سیاستمدار کهنه کار و جمهوری خواه اهل فلوریدا که از سال 2011 عضو مجلس نمایندگان آمریکاست. برای اطلاعات بیشتر ر ک: (م)

https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Webster_%28Florida_politician%29

[12] - http://thinkprogress.org/security/2011/05/25/169394/dan-webster-israel-gods-hand/

[13] - در کتاب مقدس مخاطب خداوند، حضرت ابراهیم ع ذکر شده است و نه اسرائیل (حضرت یعقوب ع یا قوم ایشان)! (م)

[14] - جنبش مسیحیان متحد برای اسرائیل (Christians United for Israel (CUFI سازمانی مسیحی است که با شعار حمایت همه جانبه از اسرائیل توسط دیوید لوئیس در سال 1992 تشکیل یافت ولی در سالهای بعد جان هاگی کشیش سرشناس آمریکایی این نام را برای جنبش خود اخذ نمود. برای اطلاعات بیشتر ر ک: (م)

https://en.wikipedia.org/wiki/Christians_United_for_Israel

[15] - http://www.cufi.org

[16] - سازمان بین المللی دوستی مسیحیان و یهودیان (International Fellowship of Christians and Jews) سازمانی است که با هدف تقویت همکاری و دوستی میان یهودیان و مسیحیان و نیز حمایت از تشکیل دولت مستقل اسرائیل در سال 1983 تشکیل یافت. برای اطلاعات بیشتر ر ک:

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Fellowship_of_Christians_and_Jews

[17] - http://forward.com/articles/207478/christian-evangelicals-push-aliyah-and-jews-are/?p=all

[18] - همان

[19] - http://religiondispatches.org/christian-zionists-bibi-obama-and-armageddon/

[20] - http://www.rightwingwatch.org/category/organizations/christians-united-for-israel

[21] - http://prospect.org/article/republicans-hankering-ground-war-against-isis-what-could-go-wrong

[22] - http://www.thedailybeast.com/articles/2015/01/04/the-evangelical-apocalypse-is-all-your-fault.html

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :
Parameter:5411!model&40 -LayoutId:40 LayoutNameالگوی متنی-40