در این سایت مطالبی که توسط گروه غرب و مهدویت مرکز تخصصی مهدویت ترجمه و تحلیل گردیده جهت استفاده پژوهشگران و علاقمندان قرار داده می شود. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع، بلامانع است.
 

موضوعات

4 تابلو راهنما date setters Furnish
islamophobia yourislamicfuture احدادیث اسلامی
احکام اسلامی احمدی نژاد اسرائیل
اسلام اسلام ردای ضدمسیح اسلام هراسی
امام حسین ع امام دوازدهم امام علی ع
امام مهدی ع انتخابات آمریکا انتخابات ریاست جمهوری
اوانجلیست ها اوانجلیستها اهل سنت
ایران ایرانیان آخرالزمان
آخرالزمان، آرماگدون آمار
آمریکا بازگشت مسیح برنامه راز
برنامه هسته ای بمب گذاری بوستون بن لادن
بنیادهای صهیونیست مسیحی پایان تاریخ پایان جهان
پیشگوییها پیشگوییهای کتاب مقدس ترامپ
تطبیق گرایی تعیین کنندگان تاریخ تقدیر گرایان
توقیت تیموتی فرنیش جان هاگی
جک اسمیت جوئل روزنبرگ جوئل ریچاردسون
جیمز استون جیمز پارکر حزب الله
حوادث یمن خاورمیانه خسوف
دابق داعش داعش ایران اسرائیل
داعش، عراق دوران محنت دیوید جرمایا
دیوید ریگان دیوید کوک رابرت اسپنسر
رالف استایس رشد جمعیت روحانی
روز مهدی رون کانترل زمینه سازان
سربریدن سلاح اتمی سوریه
سید حسن نصرالله شاهدان آخرالزمان شعله های جنگ
شمارش معکوس برای آرماگدون شیعه صوفیه
صهیونیست صهیونیسم مسیحی ضدمسیح
ضدمسیح اسلامی ظهور مسیح ع عباس امانت
عدنان اکتار علائم آخرالزمان عیسی مسیح ع
غرب غرقد فلسطین
فیلم تبلیغاتی قرآن کتاب مقدس
کریس میشل کسوف گردن زدن
گلن بک گیلی لیندز مارک داویدسون
مارک هیچکاک محمدعلی امیرمعزی مستشرقین
مسلمانان مسیحیت معرفی اشخاص
معرفی سایت معرفی کتاب ملک عبدالله
موسسه پیو مهدی پژوهی در غرب مهدی خلجی
مهدی خوانده ها مهدی ستیزی غرب مهدی ع
مهدی گرایی مهدی منجی ربوده شده میرباقری
میشل باکمن نیمه شعبان ولید شعیبات
وهابیت هالیوود همایش بوستون
هواپیمای مالزی یهود
صفحه اصلی »موضوعات»مقاله ها
dehghani1 1400/03/03
802 0
0.0 (0)

موعود 2021 عربستان، یادمان جهیمان العتیبی

ظهور جدیدترین مدعی مهدویت در عربستان در روز جمعه 21 می 2021 بازهم توجه رسانه ها و دنبال کنندگان مباحث آخرالزمانی را به خود جلب نمود. به همین مناسبت برخی آموزه های آخرالزمانی اسلام و مسیحیت را در این مقاله بازخوانی خواهیم کرد و به برخی از واکنش های رسانه ها و مهدی پژوهان غربی به این حادثه می پردازیم.

 

 

 

...

جمعه گذشته، هنگام سخنرانی شیخ بندر بلیله خطیب جمعه مسجد الحرام شخصی با فریاد "انا المهدی المنتظر" به سمت وی حمله ور می شود که قبل از رسیدن به منبر مسجد الحرام توسط پلیس دستگیر و از مسجد بیرون برده می شود.

دامنه و اثر ظاهری این اتفاق اگرچه به ظاهر چندان گسترده به نظر نمی رسد اما بهانه ای برای بازخوانی برخی حوادث دهه های اخیر تاریخ عربستان و نیز پرداختن به موضوع منجی گرایی اسلامی شده است. توفیق نصرالله  ویراستار ارشد اخبار گلف نیوز به همین مناسبت گزارش مختصری از واقعه اشغال مسجد الحرام در سال 1979 (مقارن با سال پیروزی انقلاب اسلامی در ایران) توسط جهیمان العتیبی ارائه داده است. در ایام ذیحجه آن سال حدود 200 نفر از مسلحین طرفدار وی وارد مسجد الحرام شدند و به مدت دو هفته آنجا را تحت تصرف داشتند که با مداخله یگان ویژه این اشغال پایان یافت و شخص عتیبی هم در ملا عام اعدام شد. وجه شباهت این دو اتفاق که مورد توجه نویسنده مقاله گلف نیوز قرار گرفته جانمایه آخرالزمانی و ادعای مهدویت این دو شخصیت است.

در باره این اتفاق چند نکته شایان توجه است. اول آنکه برخی اطلاعاتی که این خبرنگار ارائه داده است صحیح نمی باشد. برای مثال نصرالله ادعای مهدویت را به خود جهیمان العتیبی نسبت می دهد که مدعی اصلی در ماجرای اشغال بیت الله الحرام در سال 1979 برادر جهیمان، یعنی محمد القحطانی است. جهیمان العتیبی دعوت کننده مردم به ایمان آوردن به القحطانی به عنوان مهدی منتظر است. نکته دیگر توضیحات توفیق نصرالله نویسنده این خبر درباره شخصیت مهدی است؛ او که خود از پیروان مکتب اهل سنت است می نویسد:

 

In Islam, the anticipated Mahdi is the prophesied redeemer of Islam who will rule for seven, nine or nineteen years (according to various interpretations) before the Day of Judgment and will rid the world of evil. All Islamic groups agree that Mahdi will appear at the end of time to fill the world with justice and equity and establish the government of righteousness over all parts of the earth.

 

"مهدی منتظر در اسلام منجی پیشگویی شده ای است که (بنابر برداشت های گوناگون) هفت، نه یا نوزده سال قبل از روز قیامت در زمین حکم خواهد راند و جهان را از شر شیطان خلاص خواهد کرد. تمام گروه های اسلامی متفقند که در روزهای پایانی دنیا مهدی ظهور خواهد کرد تا جهان را پر از عدل و داد کند و حکومت راست کیشی را در سرتاسر جهان بنا بنهد."

اذعان به باور داشت مهدی موعود در میان تمام فرق اسلامی نکته بسیار مهمی است که بسیاری از دشمنان اسلام قادر به دیدن آن نیستند. علت آن هم ظرفیت بالای این آموزه در ایجاد همگرایی و اتحاد بین مسلمانان است. مساله ای که اگر محقق شود بسیاری از منافع حکومت های غربی در معرض خطر قرار می گیرد. برای نمونه به واکنش یکی از اسلام شناسان آمریکایی به این خبر و تحلیل ضمن آن توجه کنید:

دکتر تیموتی فرنیش که سال های زیادی از عمر خویش را صرف مطالعه در فضای مسائل آخرالزمانی اسلام کرده و سفرهای متعددی نیز به کشورهای اسلامی داشته، با تیتر "بازگشت انتقام مهدی" درباره این خبر می نویسد: براساس احادیث اسلامی و علمای اسلام، مهدی هیچ چیزی را نجات نخواهد داد. فرنیش در این بخش تمرکز خود را بر روی یک لغت می برد؛ اصطلاح (Redeemer)  که از عناوین خاص مورد استفاده برای حضرت عیسی مسیح است و اشاره به جنبه نجات بخشی انسان توسط ایشان دارد. اگرچه اندیشه نجات در بین فرق گوناگون مسیحی دارای تنوع زیادی است، اما در مجموعه ادبیات مسیحی دارای معنایی خاص منحصر به این دین است. مسیحیان بر این باورند که انسان بدلیل گناه نخستین، که حضرت آدم مرتکب شد مورد قهر خداوند قرار گرفت و حضرت عیسی برای نجات بشر به زمین هبوط کرد و با به صلیب کشیده شدن، فدای بخشش انسان شد و به آسمان عروج کرد. و معتقدند که او در آسمان و نزد خداوند خواهد ماند تا در پایان دنیا مجددا به زمین بازگشته و انسان را از بند دنیا رهایی بخشیده و با خود به آسمان عروج دهد. فرنیش بر اساس این باور با کاربرد این اصطلاح در مورد امام مهدی مخالفت کرده و سعی در تقلیل و انکار چهره نجات بخش ایشان نموده است.

 

ترجمه و تحلیل: محمد کزازی

 

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :
Parameter:14703!model&40 -LayoutId:40 LayoutNameالگوی متنی-40