در این سایت مطالبی که توسط گروه غرب و مهدویت مرکز تخصصی مهدویت ترجمه و تحلیل گردیده جهت استفاده پژوهشگران و علاقمندان قرار داده می شود. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع، بلامانع است.
 

موضوعات

4 تابلو راهنما date setters Furnish
islamophobia yourislamicfuture احدادیث اسلامی
احکام اسلامی احمدی نژاد اسرائیل
اسلام اسلام ردای ضدمسیح اسلام هراسی
امام حسین ع امام دوازدهم امام علی ع
امام مهدی ع انتخابات آمریکا انتخابات ریاست جمهوری
اوانجلیست ها اوانجلیستها اهل سنت
ایران ایرانیان آخرالزمان
آخرالزمان، آرماگدون آمار
آمریکا بازگشت مسیح برنامه راز
برنامه هسته ای بمب گذاری بوستون بن لادن
بنیادهای صهیونیست مسیحی پایان تاریخ پایان جهان
پیشگوییها پیشگوییهای کتاب مقدس ترامپ
تطبیق گرایی تعیین کنندگان تاریخ تقدیر گرایان
توقیت تیموتی فرنیش جان هاگی
جک اسمیت جوئل روزنبرگ جوئل ریچاردسون
جیمز استون جیمز پارکر حزب الله
حوادث یمن خاورمیانه خسوف
دابق داعش داعش ایران اسرائیل
داعش، عراق دوران محنت دیوید جرمایا
دیوید ریگان دیوید کوک رابرت اسپنسر
رالف استایس رشد جمعیت روحانی
روز مهدی رون کانترل زمینه سازان
سربریدن سلاح اتمی سوریه
سید حسن نصرالله شاهدان آخرالزمان شعله های جنگ
شمارش معکوس برای آرماگدون شیعه صوفیه
صهیونیسم مسیحی ضدمسیح ضدمسیح اسلامی
ظهور مسیح ع عباس امانت عدنان اکتار
علائم آخرالزمان عیسی مسیح ع غرب
غرقد فیلم تبلیغاتی قرآن
کتاب مقدس کریس میشل کسوف
گردن زدن گلن بک گیلی لیندز
مارک داویدسون مارک هیچکاک محمدعلی امیرمعزی
مستشرقین مسلمانان مسیحیت
معرفی اشخاص معرفی سایت معرفی کتاب
ملک عبدالله موسسه پیو مهدی پژوهی در غرب
مهدی خلجی مهدی خوانده ها مهدی ستیزی غرب
مهدی ع مهدی گرایی مهدی منجی ربوده شده
میرباقری میشل باکمن نیمه شعبان
ولید شعیبات وهابیت همایش بوستون
هواپیمای مالزی یهود
صفحه اصلی »موضوعات»مقاله ها
dehghani1 1393/07/19
4774 0
0.0 (0)

تلاش داعش برای تطهیر خود نزد مسلمانان

گروه تکفیری داعش همزمان با پیشرویهای نظامی خود در سوریه و عراق، در عرصه رسانه ای نیز همچنان فعال است و در عرصه های مختلف رسانه ای به ویژه در فضای وب درصدد است اولا حقانیت خویش را به اثبات برساند و ثانیا پاسخگوی اشکالات و ایرادات متعدد علمای مسلمان علیه اعمال افراطی خود باشد. در همین راستا و در پی چرخش نظرات علمای سلفی عربستان و موضع گیری ایشان علیه داعش، تولیدات چندی را از این گروه برای نقد شدید و پاسخگویی به علمای وهابی شاهد بودیم.

در ادامه به نمونه ای دیگر از این تولیدات می پردازیم که در صدد جوابگویی به شبهاتی است که با استناد به احادیث آخرالزمانی داعش را تخطئه می نمودند. آنچه باعث شده این نمونه در این سایت مطرح شده و مورد تحلیل قرار گیرد، زبان اصلی این فیلم بوده است یعنی زبان انگلیسی!

...

 

چندی پیش علی جمعه[1] مفتی سابق مصر در خطبه های نمازجمعه خود، به حدیثی از کتاب الفتن نعیم ابن حماد -که به امام علی ع منتسب بود- استناد جست و مصداق این حدیث را گروه تروریستی داعش دانست. (فیلم این سخنرانی که از آدرس (اینجا) قابل بارگذاری است، در ذیل این نوشتار نیز قابل مشاهده است)

حدیث مورد اشاره این عالم سنی بنابر کتاب نعیم بن حماد چنین است:

"حَدَّثَنَا الْوَلِیدُ، وَرِشْدِینُ، عَنِ ابْنِ لَهِیعَةَ، عَنْ أَبِی قَبِیلٍ، عَنْ أَبِی رُومَانَ، عَنْ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ، رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ: «إِذَا رَأَیْتُمُ الرَّایَاتِ السُّودَ فَالْزَمُوا الْأَرْضَ فَلَا تُحَرِّکُوا أَیْدِیَکُمْ، وَلَا أَرْجُلَکُمْ، ثُمَّ یَظْهَرُ قَوْمٌ ضُعَفَاءُ لَا یُؤْبَهُ لَهُمْ، قُلُوبُهُمْ کَزُبَرِ الْحَدِیدِ، هُمْ أَصْحَابُ الدَّوْلَةِ، لَا یَفُونَ بِعَهْدٍ وَلَا مِیثَاقٍ، یَدْعُونَ إِلَى الْحَقِّ وَلَیْسُوا مِنْ أَهْلِهِ، أَسْمَاؤُهُمُ الْکُنَى، وَنِسْبَتُهُمُ الْقُرَى، وَشُعُورُهُمْ مُرْخَاةٌ کَشُعُورِ النِّسَاءِ، حَتَّى یَخْتَلِفُوا فِیمَا بَیْنَهُمْ، ثُمَّ یُؤْتِی اللَّهُ الْحَقَّ مَنْ یَشَاءُ"[2]

ترجمه: زمانی که پرچم های سیاه را دیدید از جای خود حرکت نکنید - به این معنا که دعوت آنان باطل است و نباید به کمک آنان بشتابید - سپس قومی ضعیف ظاهر می شوند که قلب هایشان مانند براده های آهن سخت است، آنها وفادار به هیچ عهدی نیستند، به حق فرا می خوانند در حالیکه از آن نیستند، اسامی شان، کنیه و نسبت هایشان از نام شهرها گرفته شده؛ و موهایشان همچون موی زنان بلند است، تا اینکه در بین خود اختلاف نظر پیدا می کنند و خداوند خداوند اهل حق – هر کسی که بخواهد- را ظاهر می سازد..."

ذکر این حدیث در سایتهای مختلف کشورهای اسلامی منعکس گردید و تفاسیر مختلفی نیز از آن صورت پذیرفت (از جمله در سایتهای ایرانی مانند اینجا و اینجا و اینجا) فارغ از بررسی صحت و یا ضعف حدیث، مشابهت علائم ذکرشده در حدیث با نشانه های داعش، بسیاری را مطمئن یا ظنین به این امر نمود که این نشانه ها منطبق بر این گروه است. (اگرچه برخی پژوهشگران مهدویت اشکالاتی مهم به این برداشتها وارد نموده اند مثلا در اینجا)

هنوز چند هفته ای از این امر نگذشته بود که گروه رسانه ای داعش برای رفع سوء برداشتهایی که در مورد این حدیث صورت گرفته بود، به تولید کلیپ و انتشار آن در سطح  وب (از جمله در سایت یوتیوب[3]) پرداخت. عنوان این کلیپ 10 دقیقه ای " The Islamic State in Light of The "Hadith of Ali" (RA)" (دولت اسلامی در پرتو کلام علی رضی الله عنه) است و از تولیدات گروه رسانه ای " EnterTheTruth" است که در زمینه آموزش و تحقیقات و تحلیل مسائل دین اسلام (البته با نسخه سلفی و تکفیری) در سایتهای مختلف یوتیوپ، دیلی موشن و توییتر فعال است. نکته جالب اینکه زبان اصلی این فیلم که در سایت یوتیوب به اشتراک گذاشته شده، انگلیسی است و کسانی که در این فیلم سخن می گویند غالبا با زبان انگلیسی به توجیه و تفسیر روایات پرداخته اند!

در ابتدای این ویدیو به جایگاه کتاب الفتن نعیم پرداخته شده و در مرحله بعدی سلسله سند حدیث مورد خدشه قرار گرفته است. پس از آن 9 نشانه ای که در حدیث ذکر شده و به داعش تطبیق داده شده، به صورت مجزا پاسخ داده شده است به عنوان مثال در مورد پرچمهای سیاه گفته شده این پرچم نماد پرچم رسول خدا ص در جنگهای ایشان بوده و اگر شبهه ای به این نماد وارد شود در حقیقت به پرچم پیامبر وارد شده است. در مورد مشابهت اسم سران داعش به کنیه ها و مکان ها (مانند ابوبکر بغدادی و ...) نیز گفته شده نامهای بسیاری در طول تاریخ اسلام بر اساس کنیه (مانند ابوبکر، ابوهریره و ...) و یا مکان زندگی اشخاص (مانند حسن بصری، بخاری و ...) بوده و این نقصی بر سران داعش نیست.

تصاویری از کلیپ؛ همانگونه که مشاهده می شود زبان ویدیو انگلیسی است و جایی که سخنران به زبان عربی صحبت می کند یا حدیثی خوانده می شود، به صورت انگلیسی زیرنویس می شود.

در انتهای این کلیپ چنین نتیجه گیری شده است که نشانه ها بیشتر بر حکومت عباسی صدق می کند و احتمال می رود توسط مخالفان این حکومت و برای تقابل آن ساخته شده باشد. بنابراین به هیچ عنوان بر "دولت اسلامی!" در این روزگار صادق نیست.

و اکنون چند سؤال:

1- آیا اندیشمندان ما به قدرت رسانه های نوظهور و استفاده از آنها جهت دفاع از عرصه های مختلف عقیدتی واقف گشته اند؟

2- آیا توجه داریم -که همچون نمونه ای که در "شعله های جنگ" گفته شد- با هزینه ای نسبتا کم می توان محصولی تبلیغاتی و تأثیرگذار در عرصه جهانی جهت تبلیغ عقاید صحیح دینی تولید نمود؟

3- آیا ما نیز همچون گروه تکفیری داعش به تأثیر اندیشه معارض و گسترش سریع شبهات علیه عقاید خویش واقف هستیم و به سرعت به تولید محصولی رسانه ای جهت پاسخگویی به شبهات بر می آییم؟

امید که این سوالات ما را به تأمل وادارد ....


[2] - کتاب الفتن ،ج 1   ص 210، نعیم بن حماد المروزی أبو عبد الله الوفاة: 288 ، دار النشر : مکتبة التوحید - القاهرة - 1412

[3] - نکته جالب اینکه در سایت یوتیوپ این کلیپ به صورت متعدد انتشار یافته:

www.youtube.com/watch?v=NnCMajSr_Pg

www.youtube.com/watch?v=1jrE8ITMbJE

www.youtube.com/watch?v=YKcwCqkRUmA

تلاش داعش برای تطهیر خود نزد مسلمانان
اندازه نسخه كم حجم: 9mb 3:00 دریافت
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :
Parameter:1319!model&40 -LayoutId:40 LayoutNameالگوی متنی-40