در این سایت مطالبی که توسط گروه غرب و مهدویت مرکز تخصصی مهدویت ترجمه و تحلیل گردیده جهت استفاده پژوهشگران و علاقمندان قرار داده می شود. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع، بلامانع است.
 

موضوعات

4 تابلو راهنما date setters Furnish
islamophobia yourislamicfuture احدادیث اسلامی
احکام اسلامی احمدی نژاد اسرائیل
اسلام اسلام ردای ضدمسیح اسلام هراسی
امام حسین ع امام دوازدهم امام علی ع
امام مهدی ع انتخابات آمریکا انتخابات ریاست جمهوری
اوانجلیست ها اوانجلیستها اهل سنت
ایران ایرانیان آخرالزمان
آخرالزمان، آرماگدون آمار
آمریکا بازگشت مسیح برنامه راز
برنامه هسته ای بمب گذاری بوستون بن لادن
بنیادهای صهیونیست مسیحی پایان تاریخ پایان جهان
پیشگوییها پیشگوییهای کتاب مقدس ترامپ
تطبیق گرایی تعیین کنندگان تاریخ تقدیر گرایان
توقیت تیموتی فرنیش جان هاگی
جک اسمیت جوئل روزنبرگ جوئل ریچاردسون
جیمز استون جیمز پارکر حزب الله
حوادث یمن خاورمیانه خسوف
دابق داعش داعش ایران اسرائیل
داعش، عراق دوران محنت دیوید جرمایا
دیوید ریگان دیوید کوک رابرت اسپنسر
رالف استایس رشد جمعیت روحانی
روز مهدی رون کانترل زمینه سازان
سربریدن سلاح اتمی سوریه
سید حسن نصرالله شاهدان آخرالزمان شعله های جنگ
شمارش معکوس برای آرماگدون شیعه صوفیه
صهیونیست صهیونیسم مسیحی ضدمسیح
ضدمسیح اسلامی ظهور مسیح ع عباس امانت
عدنان اکتار علائم آخرالزمان عیسی مسیح ع
غرب غرقد فلسطین
فیلم تبلیغاتی قرآن کتاب مقدس
کریس میشل کسوف گردن زدن
گلن بک گیلی لیندز مارک داویدسون
مارک هیچکاک محمدعلی امیرمعزی مستشرقین
مسلمانان مسیحیت معرفی اشخاص
معرفی سایت معرفی کتاب ملک عبدالله
موسسه پیو مهدی پژوهی در غرب مهدی خلجی
مهدی خوانده ها مهدی ستیزی غرب مهدی ع
مهدی گرایی مهدی منجی ربوده شده میرباقری
میشل باکمن نیمه شعبان ولید شعیبات
وهابیت هالیوود همایش بوستون
هواپیمای مالزی یهود
صفحه اصلی »موضوعات»مقاله ها
dehghani1 1392/07/22
4382 1
0.0 (0)

آیا ضدمسیح یک مسلمان خواهد بود؟

سایتهای معروف gotquestions.org و www.compellingtruth.org که پایگاه هایی معروف در زمینه پاسخ دهی به سوالات مذهبی مسیحیان (پروتستان) در زمینه عقاید مذهبی و کتاب مقدس هستند، در پاسخ به سوال بالا مطالبی نوشته اند که بسیار جالب توجه و تامل است.

...

gotquestions در پاسخ به این سوال نوشته است:

با بالاگرفتن تنشها در سالیان اخیر در خاورمیانه و به ویژه پس از اظهارنظرهای مسلمانان افراطی شیعه در زمینه امام دوازدهم، بسیاری مردم از ارتباط این مساله با پیشگوییهای کتاب مقدس می پرسند. برای جواب ما اولا باید بفهمیم امام دوازدهم کیست و انتظار می­ رود او چه کاری برای اسلام صورت دهد. ثانیا ما باید به بررسی گفته مسلمانان شیعه در ارتباط با این آرزوها بپردازیم و ثالثا ما نیاز داریم به کتاب مقدس بنگریم تا تمام موضوع را برایمان روشن کند.

در میان فرقه شیعه اسلام، امامان دوازده­ گانه یا رهبران روحانی که توسط خداوند انتخاب شده­ اند، وجود دارند. این امامان از امام علی پسرعموی محمد آغاز می­ شود که ادعا شده پس از مرگ محمد جانشینی الهی به او سپرده شده. در حدود سال 868 میلادی امام دوازدهم ابوقاسم محمد (یا محمد المهدی) از امام یازدهم متولد شد. به دلیل اینکه پدر وی تحت اذیت بسیاری بود، مهدی جهت محافظت به غیبت فرستاده شد. در حدود 6 سالگی و پس از مرگ پدرش، مهدی از غیبت بیرون آمد ولی دوباره به غیبت بازگشت. گفته شد که او از آن وقت تاکنون در غاری مخفی شده و به طور خارق­ العاده ای درست قبل از روز قیامت بازمی­ گردد تا هر ظلم و ستم (و حکومتهای ستمگر) را از ریشه برکند و صلح و آرامش را به زمین بیاورد.

پیشگوییها در مورد امام دوازدهم همسانی قابل توجهی با پیشگوییهای کتاب مقدس در زمینه آخرالزمان دارد. بنابر پیشگوییهای اسلامی بازگشت مهدی پس ازوقایعی اتفاق می­ افتد که در ضمن آنها سه سال آشوب دهشتناک جهانی است و او بر اعراب و تمام جهان به مدت 7 سال حکومت می­کن د. ظهور او همراه با 2 قیام دیگر نیز هست که یکی منفی است و دیگری مثبت. بنابر آموزه های شیعی رهبری مهدی توسط عیسی پذیرفته می­شود و دو شاخه بزرگ خاندان ابراهیم برای همیشه به هم می­ پیوندند.

حال اظهارنظرهای مسلمانان شیعی همچون رییس جمهور پیشین ایران -محمود احمدی نژاد- چگونه به این مطلب گره می­ خورد؟ احمدی نژاد یکی از پیروان سرسپرده شیعه است و ادعاشده او به شخصه در تلاش برای آماده کردن جهان برای آمدن مهدی است. برای اینکه جهان حفظ شود باید در حالت آشوب و مقهوریت در آید و احمدی نژاد احساس می­کند او توسط الله هدایت می­ شود تا این راه را هموار کند. احمدی نژاد به طور مکرر اظهاراتی در مورد نابودی دشمنان اسلام داشته است. رییس جمهور قبلی و کابینه وی به طور فرضی قراردادی با "المهدی" امضا کرده­ اند تا خود را ملزم به این کار کنند. وقتی مستقیما توسط آنه کاری خبرنگار ABC در سپتامبر 2009 از او در مورد بیانات آخرالزمانی سوال می­ شود، احمدی نژاد می­ گوید: "امام ... با منطق و فرهنگ و علم خواهد آمد. او می­ آید تا ستیزه و جنگ دیگری و دشمنی و نفرت بیشتری اتفاق نیفتد. او همه را می خواند تا به عشقی برادرانه وارد شوند. البته او همراه با عیسی مسیح بازمی­ گردد. هردو باهم بازمی­ گردند و با یکدیگر کار می کنند. آنها جهان را از عشق پر خواهند کرد."

همه اینها چه ارتباطی با ضدمسیح دارند؟ بنابر رساله دوم تسالوکیان (2:3-4) "مرد گناه و تباهی" در روزهای آخر تاریخ ظاهر می­ شود که به مخالفت برمی ­خیزد و خود را بالاتر از هرچیز و در جایگاه خدایی می­ نشاند. در باب7 کتاب دانیال ما به منظر دانیالی از 4 جانور برمی­ خوریم که حکومتهایی را به نمایش می­ گذارند که نقشهای اساسی را در طرح پیشگویانه الهی برعهده دارند. چهارمین جانور چنین توصیف شده (عبارات 7-8): وحشتناک، کشنده، با نیرویی فوق العاده و متفاوت از آنچه پیش از این بوده. در توصیفی دیگر به شاخ کوچک وی اشاره می­ شود که شاخهای دیگر را برمی­ کند. این شاخ کوچک غالبا به عنوان "ضدمسیح" شناخته می­ شود. در عبارت 25 وی چنین توصیف می­ شود که "سخنان به ضدحضرت اعلی خواهد گفت و مقدسان حضرت اعلی را ذلیل خواهد ساخت و قصد تبدیل نمودن زمانها و شرایع خواهد نمود و ایشان تا زمانی و دو زمان و نصف زمان به‌دست او تسلیم خواهند شد (سه سال و نیم)". در باب 8 کتاب دانیال (23-25) تصویر بز و قوچ به پادشاهی معنا شده که در آخرالزمان قیام می­ کند و بسیاری مردم را نابود می­ کند و در مقابل عیسی می­ ایستد ولی این پادشاه شکست می­ خورد. در 9:27 دانیال هم پیشگویی شده که "شاهزاده­ ای که می­ آید" پیمانی 7 ساله با بسیاری مردم می­ بندد و ویرانی بسیاری را به ارمغان می­ آورد. این ضدمسیح چه کسی خواهد بود؟ هیچ کس نمی­ تواند به شناخت او مطمئن باشد ولی بسیاری فرضیه­ ها داده شده که از جمله آنها این است که او یک عرب است.

صرف نظر از اختلاف نظریه­ ها، مشابهت­ های کمی میان کتاب مقدس و الهیات شیعی در این زمینه وجود دارد که باید گوشزد شود. اول آنکه کتاب مقدس می­ گوید پادشاهی ضدمسیح بر کل جهان 7 سال طول می­ کشد و اسلام مدعی است که امام دوازدهم 7 سال بر جهان حکومت می­ کند. مورد دوم آنکه مسلمانان سه سال دوره آشوب را پیش از ظهور امام دوازدهم انتظار می­ کشند و کتاب مقدس از 3.5 سال دوران محنت و رنج پیش از آشکارکردن ضدمسیح و نقض حرمت معبد یهودیان توسط وی سخن گفته است. سوم آنکه ضدمسیح به صورت فریب دهنده­ ای توصیف شده که مدعی آوردن صلح و آرامش است ولی در حقیقت جنگی گسترده را به ارمغان می­ آورد. انتظار از امام دوازدهم هم این است که با جنگی فراگیر صلح و آرامش را به جهان حاکم می­ کند.

آیا ضدمسیح یک مسلمان خواهد بود؟ تنها خدا می­داند. آیا این ارتباطات بین نگاه آخرالزمانی اسلام و مسیحیت وجود دارد؟ مطمئنا به نظر می­ رسد ارتباط مستقیمی باشد ولی همچون توصیف یک جنگ بزرگ است که اولی از نگاه بازنده­ ای است که سعی در حفظ چهره خود دارد و دومی از منظر برنده جنگ. تا وقتی که ما تحقق این موارد را به چشم خود بینیم لازم است تا حواسمان به کلمات رساله اول یوحنا باشد (4:1-4) : "ای دوستان هر روح را قبول مکنید بلکه روح‌ها را بیازمایید که از خدا هستند یا نه. زیرا که مدعیان پیامبری بسیاری به جهان بیرون رفته‌اند. به این، روح خدا را می‌شناسیم هر روحی که به عیسی مسیح مجسم شده اقرار نماید از خداست و هر روحی که عیسی مسیح مجسم شده را انکار کند، از خدا نیست و این است روح دجال که شنیده‌اید که او می‌آید و الان هم در جهان است. ای فرزندان، شما از خدا هستید و بر ایشان غلبه یافته‌اید زیرا او که در شماست، بزرگتر است از آنکه در جهان است."

سایت compellingtruth هم مطالبی مشابه بالا را در پاسخ به سوال مذکور آورده است که آنرا نیز عینا ذکر می کنیم:

در ماههای گذشته بسیاری افراد اظهار کرده اند که ضدمسیح یک مسلمان خواهد بود. آیا مدرکی بر ضدمسیح اسلامی وجود دارد؟ برای ارزیابی چنین ادعایی، ما می توانیم به آموزه های آخرالزمانی اسلام و مسیحیت نظری بیندازیم.
اسلام شیعی معتقد است به پیشگویی های مرتبط با امام دوازدهم معتقد است. بنابر عقاید شیعیان امامان دوازده گانه ای پس از محمد رهبری معنوی مردم را برعهده دارند. دوازدهمین آنها ابوقاسم محمد (که محمد المهدی هم خوانده می شود) در حدود سال 868 متولد شده است. در سن 6 سالگی او به گفته برخی به غاری رفته تا در طول دوره تعقیب و آزار مخفی شود. یک روز او بازخواهد گشت که آنروز درست پیش از روز قیامت است.
کتاب مقدس نیز از رهبری در آینده سخن می گوید که در زمانی کوتاه پیش از روز قیامت می آید. او با نام "هیولا (جانور)" در مکاشفات یوحنا (13:4) نام برده شده است. این فرمانروا با اسرائیل 7 سال پیمان نظامی می بندد ولی معاهده خود را در وسط این دوره زمانی می شکند. او خود را خدا می خواند و مانند حاکمی ستمگر در روزگار پیش از قیامت و قبل از بازگشت مجدد مسیح حکومت می کند. بنابر این پیشگویی ها برخی معتقدند که وقتی این هیولا یا ضدمسیح ظهور کند توسط مسلمانان به عنوان امام دوازدهمشان شناخته و پذیرفته می شود.
بابهای 7 و 8 کتاب دانیال از 4 امپراطوری جهانی سخن می گوید که آخرین آنها که در روزهای پایان جهان حکومت می کند، امپراطوری احیاشده روم خواهد بود. دانیال می گوید رهبر این حکومت آخرین "استاد دسیسه و فریب" خواهد بود و "او باعث رونق فریب و خدعه خواهد شد و او خویشتن را برتر از همه به شمار خواهد آورد" (دانیال 4:23 و 25) به نظر می رسد این فرد همان ضدمسیح مکاشفات باشد. اگر چنین باشد دو دلیل علیه یگانگی ضدمسیح با امام دوازدهم و مسلمان بودن او خواهد بود:
اولین دلیل مشکل جغرافیایی است. اگر ضدمسیح از امپراطوری احیاشده روم ظهور کند، بسیار محتمل است که او در میان کشورهای امپراطوری قدیم روم باشد. این مناطق بخشهای عمده اروپا و شمال آفریقا را در بر می گیرد چرا که از قدیم اروپاییها و نه عربها بر امپراطوری روم حکومت کرده اند.
مشکل دوم ارتباط مثبت میان ضدمسیح و اسرائیل حداقل در ابتدای کار است. ضدمسیح توافق صلحی با اسرائیل برای 7 سال برقرار می کند (کتاب دانیال 9:27) و معبد یهودیان دوباره ساخته می شود. بنابر خصومت قدیمی بین مسلمانان و یهودیان بعید است که یک مسلمان در این جایگاه قرار گیرد.
به هر حال هیچ کس نمی داند که به طور یقینی ضدمسیح آینده کیست. ممکن است یک عرب باشد یا اینکه مردی از هر دو نژاد مسلمان و یهود باشد. او از طرف تمام جهان به عنوان فردی که سرانجام صلح را برای خاورمیانه به ارمغان آورده شناخته می شود. مسلمانان او را به عنوان امام دوازدهم می نگرند و یهودیان به عنوان مسیحایی که سالیان دراز در انتظارش بوده اند به او خوشآمد می گویند.
تا زمانی که ما تحقق این موارد را ببینیم لازم است به کلمات یوحنا که در رساله اول او (4:1-4) گوش بسپاریم : "ای حبیبان، هر روح را قبول مکنید بلکه روح‌ها را بیازمایید که از خدا هستند یا نه. زیرا که انبیای دروغگوی بسیار به جهان بیرون رفته‌اند. به این، روح خدا را می‌شناسیم: هر روحی که به عیسی مسیح مجسم شده اقرار نماید از خداست، و هر روحی که عیسی مسیح مجسم شده را انکار کند، از خدا نیست و این است روح دجال که شنیده‌اید که او می‌آید و الان هم در جهان است. ‌ای فرزندان، شما از خدا هستید و بر ایشان غلبه یافته‌اید زیرا او که در شماست، بزرگتر است از آنکه در جهان است"

----

نقد و بررسی:

در زمینه مطالب مطرح شده در بالا موارد زیر قابل تامل و دقت است:

1-     این نوشته به خلاف دیگر مقالات مطرح در زمینه ارتباط مهدی و ضدمسیح، از میان فرقه­های اسلامی تنها به شیعیان به عنوان معتقدین به مهدی ع اشاره می­نماید حال آنکه تصریح بسیاری نویسندگان غربی در این زمینه اشتراک اعتقاد به مهدی در میان غالب مسلمانان است. (چنانکه موارد بسیاری از حرکتهای اسلامی که با شیعه مخالفت شدید دارند، در سالیان اخیر به نام مهدی ظهور و بروز داشته اند)

2-     نشانه­ هایی که برای منجی اسلامی در مقاله گفته شده (همچون دوران حکومت وی یا بروز آشوب سه ساله پیش از ظهور او) بدون سند و مدرک عنوان گردیده است. جالب آن است که این موارد معمولا مبتنی بر روایات اهل سنت بوده[1] و در شیعه یا اشاره ­ای بدانها نشده و یا کمرنگ بوده است. (مانند پیمان هفت ساله مهدی ع با اسرائیل)

3-     افزون بر آنکه نشانه­ هایی که به عنوان مشابهت بین منجی اسلامی و ضدمسیح کتاب مقدس در این نوشته ذکر شده، قابل خدشه هستند، بسیاری نقاط افتراق هم بین این دو وجود دارد که نویسنده به آنها هیچ اشاره­ای نکرده و به راحتی از آن گذشته است. از جمله این موارد تصریح کتاب مقدس به جایگاه خدایی ضدمسیح[2] است که به هیچ عنوان با نگاه اسلامی به منجی خود سازگار نیست. این مطلب آنچنان واضح است که بسیاری نویسندگان مسیحی هم بدان اشاره کرده­ اند.[3]

4-     حذف و توجیه نشانه های ناهمگون برای تطبیق این دو شخصیت برای نویسندگان این مقالات نیز کاری سخت بوده چنانکه ما در متن دوم می بینیم با اذعان به دشمنی دیرینه یهودیان و مسلمانان و عدم امکان پذیرش فردی مسلمان به عنوان رهبر -که هم با اسرائیل صلح بنماید و هم معبد یهود را در اورشلیم بازسازی کند- سرانجام به این توجیه دست می زند که ممکن است این فرد ریشه ای مسلمان-یهودی داشته باشد! توجیهی که با کلام ابتدایی نوشته در مورد ماهیت امام دوازدهم و از نسل پیامبر بودن وی کاملا مغایرت دارد.

 

منبع:

 http://www.gotquestions.org/Islamic-antichrist.html

ترجمه و نقد: آقای زهیر دهقانی

[1] - www.shabestan.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=59&Id=302153

[2] - رساله دوم تسالوکیان (2:3-4)

[3] - به عنوان مثال ر ک:

"The Muslim Antichrist Theory: Joel Richardson",  Dr. David R. Reagan, http://www.lamblion.us/2011/02/muslim-antichrist-theory-joel.html

 

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :
Parameter:1264!model&40 -LayoutId:40 LayoutNameالگوی متنی-40